logo Facebook
i slova jsou činy

Jan Bednář: JE VELMI NEŠŤASTNÉ, ŽE SE NA PŘEDVOLEBNÍ ANALÝZU ODVOLÁVAL MILOŠ ZEMAN

09. dubna 2018 13:00

Rada České televize je pod tlakem. Volební výbor znovu projednával její výroční zprávy z roku 2016, v inauguračním projevu prezident Miloš Zeman útočil na zpravodajství České televize a vyslovil přání, aby se vedení ČT změnilo, přičemž doporučil poslancům, jak mají postupovat, aby radu odvolali. K tomu majitel TV Barrandov a moderátor Jaromír Soukup začal mluvit o hospodaření ČT zcela po svém a ukazoval na radního Zdeňka Šarapatku. V novém rozhovoru Českých médií připomněl předseda Rady České televize Jan Bednář, „Už v loňském roce se prezident vyjadřoval k České televizi kriticky a těsně po volbách Tomio Okamura navrhl, aby byla Česká televize zestátněna.“ Mezi politiky byla delší dobu cítit kritika. „Tlak cítíme a vznikly obavy, jestli se tím nesleduje plán na odvolání rady a změny v managementu, které si přál prezident Miloš Zeman.“

Jednání volebního výboru dopadlo pro radu dobře. Obě starší zprávy z roku 2016 doporučil výbor ke schválení. Rada však vyhráno nemá, „Teprve sněmovna bude mít poslední slovo,“ vysvětlil Jan Bednář. „Ta možnost, že Poslanecká sněmovna jako celek může hlasováním rozhodnout o neschválení zpráv tady reálně je.“ Tlak na radu je vyvíjen kvůli České televizi, „Vždycky námitky ke zpravodajství České televize byly a budou,“ řekl Jan Bednář, „vznikají dojmy a politici si stěžují a někteří si přejí, aby byl jiný management. Pan prezident si to zjevně myslí.“ Rada mezitím předala sněmovně zprávu o činnosti ČT v roce 2017 a připravuje i zprávu o hospodaření. Ta může být hotova do konce června. Rada je připravena, pokud dojde ke změně zákona, předkládat i jednu komplexní zprávu o České televizi.

Generální ředitel Petr Dvořák se setkal s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou a děkankou Fakulty sociálních věd UK Alicí Němcovou Tejkalovou. Řešil s nimi analýzu, kterou zpopularizoval Miloš Zeman. Vysvětloval, co považuje Česká televize za chyby a nedostatky v analýze předvolebního vysílání v roce 2016. „Ta analýza byla nešťastná, došlo tam k chybám při zadání i zpracování,“ vysvětlil Jan Bednář, „Je velmi nešťastné, že se na tu analýzu odvolával prezident Miloš Zeman. Je skoro fascinující, jak jedna nepovedená analýza může natropit spoustu škod a problémů.“ „To, že to pokračuje stále, mě mrzí. Řada mediálních odborníků se od analýzy distancovala. To, že ředitel Dvořák o tom znovu jednal s rektorem Zimou, je v zájmu toho, aby se univerzita sama od analýzy distancovala,“ dodal předseda Rady České televize.

Celý rozhovor Jana Mrzeny s Janem Bednářem můžete vidět zde!