logo Facebook
i slova jsou činy

V Lidových novinách vychází nový historický seriál Neznámý Tomáš Garrigue Masaryk

08. září 2017 00:35 / autor: Jan Mrzena

Lidové noviny připravily pro své čtenáře unikátní třicetidílný seriál věnovaný Tomáši Garriguovi Masarykovi. U příležitosti 80. výročí úmrtí T. G. M. seriál mapuje přelomové momenty jeho soukromého a veřejného života a využívá k tomu nová i opomíjená fakta, fotografie, mapy a dobové dokumenty. Vycházet bude každý den od pátku 8. září do 13. října.      

Součástí úvodního dílu je unikátní mapa, jak si T. G. M. představoval velké Československo, a reprint titulní strany Lidových novin se zprávou o jeho úmrtí.

„Muž, který stál u vzniku samostatného Československa, je pro mnohé z nás spíše vzdálenou historickou postavou. Milovaný prezident, komunisty zamlčovaný, dnes opět vzývaný. Ale jaký byl doopravdy? Nový seriál Lidových novin přináší našim čtenářům nejnovější poznatky historiků o jeho osobním životě, politických názorech a společenských vizích,“ říká k tématu seriálu ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov.

Jednotlivé díly tak pojednávají například o vztahu s americkou manželkou Charlottou a dětmi, nechybí téma zdravotního stavu a později okolnosti smrti T. G. M. Další díly připomínají politické výzvy či témata, která T. G. M. považoval za důležitá a z nichž mnohá jsou stále aktuální, jako je antisemitismus, rovnoprávnost či dilema Ruska a Evropy. Součástí budou portréty jeho blízkých a také výjimečných osobností, se kterými T. G. M. spolupracoval nebo s nimi bojoval.

Třicet dílů seriálu „Neznámý Tomáš Garrigue Masaryk“ připravila redakce Lidových novin ve spolupráci s předními českými historiky z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.