logo Facebook
i slova jsou činy

Sněmovna ani tentokrát nové členy Rady České tiskové kanceláře nezvolila

07. září 2017 09:59 / autor: Jan Mrzena

Zatímco média včera přinášela každý detail z jednání poslanců o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, ve sněmovně proběhla i volba dvou členů Rady ČTK. V obou případech se nestalo nic neočekávatelného. Babiš s Faltýnkem ke stíhání vydáni byli a nezazněly žádné nové, natož překvapivé, argumenty. Do Rady ČTK nebyl zvolen nikdo.

V radě se 20. června uvolnila tři místa. Již v dubnu poslanci zvolili Jaroslavu Wenigerovou. Na konci června vyhlásili novou volbu, nominováni byli Jakub Štědroň za sociální demokracii, Jan Wintr za TOP 09 a Petr Žantovský za ANO. V prvním kole nikdo nebyl úspěšný. A všichni tři kandidáti postoupili do druhého kola.

„Než vás seznámím s výsledkem volby, rád bych poděkoval svým kolegům, členkám a členům volební komise, protože dnešní sčítání a dnešní volba byly s vysokou pravděpodobností poslední akcí volební komise. Chci, pokud mi to odpustíte, i touto cestou svým kolegům za ty necelé čtyři roky společné práce poděkovat,“ sdělil poslancům předseda volební komise Martin Kolovratník. Pro zvolení bylo potřeba 71 hlasů, Jakub Štědroň jich získal 36, Jan Wintr 64 a Petr Žantovský 45. V Radě ČTK tak zůstávají dvě místa neobsazena. K volbě se vrátí až Poslanecká sněmovna, která vzejde z říjnových voleb.

Rada České tiskové kanceláře má momentálně pět členů. Podle zákona jich má mít celkem sedm. Členy rady jsou v momentálně Vladimír Cisár, nominovaný ČSSD, od dubna Jaroslava Wenigerová, nominovaná ODS. Místopředsedy rady jsou Miroslav Augustin, nominovaný ANO, a od července Jakub Heikenwalder, nominovaný KDU-ČSL. Předsedou rady byl v červenci zvolen Tomáš Mrázek, nominovaný ODS. Členy rady na pětileté funkční období volí sněmovna, kandidáty navrhují poslanecké kluby. Zákon o ČTK platí ve znění své původní verze z roku 1992.