logo Facebook
i slova jsou činy

Termín nominace pro volbu nového člena RRTV posunuta na pátek

06. prosince 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Včera měla schůzi volební komise. Poslanci chtěli mimo jiné projednat nominace kandidátů pro volbu nového člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Došlo však k posunutí lhůty k podávání nominací na pátek 7. prosince. Příprava volby běží dál a případná volba může proběhnout v týdnu před Vánocemi. Kandidáty nominují do této volby přímo poslanecké kluby.

Volební komise je díky svým kompetencím jedním z nejvytíženějších orgánů Poslanecké sněmovny. Pracuje v ní celkem 19 poslanců. Předsedou komise je Martin Kolovratník (ANO), místopředsedkyní Monika Jarošová (SPD). Členy volební komise jsou Stanislav Berkovec (ANO), Alexander Černý (KSČM), Petr Dolínek (ČSSD), Dominik Feri  (TOP09), Stanislav Fridrich (ANO), Jakub Janda (ODS), Tomáš Kohoutek (ANO), Barbora Kořanová (ANO), Věra Kovářová (STAN), Vojtěch Munzar (ODS), Patrik Nacher (ANO), Ondřej Polanský (Piráti), Jan Pošvář (Piráti), Pavel Pustějovský (ANO), Petr Sadovský (ANO), Lucie Šafránková (SPD) a Marek Výborný (KDU-ČSL).

RRTV je nekompletní od začátku října, kdy skončil mandát Miladě Richterové (nominovala ji TOP 09). V říjnu se ve dvou kolech neúspěšně pokoušela sněmovna vybrat člena nového. Již na začátku roku 2019 bude probíhat volba dalšího člena RRTV. V březnu skončí mandát bývalému primátorovi Brna a exsenátorovi Richardu Svobodovi (ODS). Rada je ústřední správní úřad, vykonává státní správu v oblasti rozhlasového a televizního vysílání, převzatého vysílání a v oblasti audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání. Má dohlížet na zachovávání a rozvoj plurality programové nabídky a informací, dbá také na obsahovou nezávislost. Radu má 13 členů, jmenuje je předseda vlády na návrh Poslanecké sněmovny a funkční období radních je 6 let.