logo Facebook
i slova jsou činy

Ve sněmovně začala další volba nového člena RRTV

30. listopadu 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

V současné době navrhují poslanecké kluby osobnosti, které by se měly zúčastnit další volby nového člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Koho která frakce navrhne, se dozvíme už 5. prosince, kdy zasedá volební komise. Ta by měla nominace projednat a zveřejnit. Případná volba celou sněmovnou může proběhnout ještě v týdnu před Vánocemi.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je nekompletní od začátku října, kdy skončil mandát tehdejší místopředsedkyni Miladě Richterové (nominovala ji TOP 09). V říjnu se ve dvou kolech neúspěšně pokoušela sněmovna vybrat člena nového. Volbu provázel velký mediální humbuk, protože klub ANO nominoval Petra Štěpánka. Publicista a rocker, který před lety krátce pracoval v České televizi, byl díky tehdejší nominaci ODS členem RRTV v letech 1994 – 2003. Poté, co klub ANO svou podporu začal přehodnocovat, Petr Štěpánek svou kandidaturu stáhl. Další dva kandidáti – Olga Ulrichová (Pitárit) a Patrick Košický (KDU-ČSL) od poslanců dostali málo hlasů.

Již na začátku roku 2019 bude probíhat volba dalšího člena RRTV. V březnu skončí mandát bývalému primátorovi Brna a exsenátorovi Richardu Svobodovi (ODS). Rada je ústřední správní úřad, vykonává státní správu v oblasti rozhlasového a televizního vysílání, převzatého vysílání a v oblasti audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání. Má dohlížet na zachovávání a rozvoj plurality programové nabídky a informací, dbá také na obsahovou nezávislost. Radu má 13 členů, jmenuje je předseda vlády na návrh Poslanecké sněmovny a funkční období radních je 6 let.